Fullmetal Alchemist
Dodane przez Annels dnia Styczeń 21 2008 12:06:10
Inne tytuły: Hagane no renkinjutsushi (romanizacja)

*鋼の錬金術師 (japoński)

*Hagaren (skrót)

Autor: Hiromu Arakawa

Odcinki: 51 x 25 min - łącznie 1275 min

Gatunek: Przygoda, Akcja, Komedia, Dramat

Produkcja: Bones, Aniplex, Mainichi Broadcasting, Square-Enix

Animacja: Bones

Ocena: 8/10


Marzyliście kiedyś o świecie, w którym tylko pstrykniesz palcami i wszystko naprawione? W Fullmetal Alchemist ludzie żyją w świecie Alchemi, a światem rządzi Zasada równoważnej wymiany. „Nie można czegoś uzyskać, nie poświęcając czegoś w zamian.” – to podstawowa zasada każdego alchemika, jednak pewnego dnia ta zasada została złamana. Dwóch braci, Erdward i Alphonse Elric, po stracie swojej mamy, załamani, postanawiają ją ożywić i wykonują Ludzką Transfigurację, która była zakazaną sztuką alchemii. Lecz coś nie wyszło i Ed stracił nogę, a Al całe ciało. By ratować swego brata Ed poświęcił swoją rękę i umieścił duszę brata w metalowej zbroi. Tego samego dnia w miasteczku braci pojawia się tajemnicza osoba, która przedstawia się jako pułkownik Roy Mustang. Jak powiedział przybył na prośbę człowieka, który wysłał list do niego. Roy złożył Edowi propozycję, aby przystąpił do państwowego egzaminu na alchemika. Ed bez wahania zgadza się i razem z bartem wyruszają do centrum, gdzie chłopak zdaje egzamin i staje się „państwowym kundlem”. Po tym wydarzeniu oboje wyruszają w poszukiwaniu Kamienia Filozoficznego, by przywrócić obojgu dawne kształty. Jednak okazuje się, że nie tylko oni poszukują kamienia. Istoty zwane Homunkulusami, chcą także zdobyć kamień. Gdy wreszcie odnajdują to, co szukali prze parę lat, dowiadują się o nim straszliwej prawdy. Jaka to prawda? Gdzie przebiega granica między tym, co moralne, a tym, co możliwe? I czym naprawdę jest alchemia?Postacie:


Edward Elric – starszy o rok brat Alphonsa Elrica i syn „Opiekuna światła”. Można nazwać go geniuszem, bo jako pierwszy nastolatek przystąpił do testu na państwowego alchemika i zdał go. Jego pseudo to „Pełno metalowy alchemik”( Fullmetal Alchemist). Podczas ludzkiej transfiguracji stracił nogę i rękę. Teraz nosi metalowe protezy. Jako jeden z nielicznych zobaczył prawdę i potrafi używać alchemii bez pomocy narysowanych kręgów. Zasłynął jako najmłodszy Państwowy Alchemik w historii Amestris bowiem został nim mając 12 lat. Mimo wrednego charakteru przejmuje się życiem zwykłych ludzi i stara się im pomóc. Kieruje się w życiu zasadą równej wymiany. Jest bardzo uczulony na swój wzrost. Zawsze, gdy ktoś mówi, że jest mały, wpada w złość i wyolbrzymia swój wzrost. Chociaż jest geniuszem w alchemii, to potrafi także nieźle walczyc. Nie lubi mleka.Alphonse Elric– młodszy o rok brat Edwarda. Nosi stalową zbroję, dlatego często mylą go z jego bratem ( Ed ma pseudo „Pełno metalowy alchemik” ), nie jest tak uzdolniony jak jego brat, ale zna podstawy. Podczas ludzkiej transfiguracji stracił całe ciało. Ed poświęcił własną rękę, by włożyć duszę Al.’a do metalowej zbroi. Później to ona staje się żywym Kamieniem Filozoficznym. Mniej żywiołowy od swojego brata, jego zbroja jest często wykorzystana jako pojazd lub miejsce przechowania różnych osób lub rzeczy. Często musiał uspokajać brata i przepraszać za jego zachowanie. Przez jakiś czas uważał, że Edward stworzył mu sztuczną pamięć.

Roy Mustang – państwowy alchemik oraz pułkownik. Jest nazywany „Płomienny Alchemik” ( Flame Alchemist) z powodu jego rękawiczek, które potrafią wywołać iskrę, a przy pomocy alchemii może spowodować wybuch. Jednak to nie jest użyteczne podczas deszczu. Opiekuje się Edem i Alem, jest bardzo zaangażowany w ich sprawę, gdyż ma swoje własne, bliżej nieznane, cele. Ryo chce zostać Generałem Armii, po to by rozkazać wszystkim kobietom w armii nosić mini. Jego przyjacielem jest Maes Hughes. Po jego śmierci, próbuje zrealizowac ich wspólne marzenie, aby Roy mógł zostac generałem, czym Ed był wzburzony, bo uważał, że jako przyjaciel powinien się zamścic. Według anime to on zabił rodziców Winry, ponieważ udzielali pomocy medycznej Ishbalczykom.
Winry Rockbell – jest przyjaciółką Ed’a i Al.’a z dziecięcych lat. W wieku 5 lat straciła rodziców, którzy pojechali pomagać w szpitalu w Ishbalu podczas wojny. Jak się później okazało to Ryo ich zabił. Jest fanatyczką protez oraz mechanicznych urządzeń. Projektuje, naprawia oraz produkuje protezy. Jest świetnym mechanikiem i razem z babcią montuje mechaniczne protezy. Zrobiła taką np. dla Eda. Często jednak musi go naprawiać, gdy ten po raz kolejny uszkodzi swoje kończyny. Wszystko co znajdzie się w jej rękach potrafi rozłożyć na kilkadziesiąt części, a potem jest z powrotem złożyć. To ona zajmuje się protezami Ed’a. Skrycie podkochuje się w nim. Martwi się o braci i jest zła, że o niczym jej nie mówią, dlatego prowadzi z Sheską własne śledztwo w sprawie zabicia generała Hughesa przez homunkulusy.
Izumi Curtis – kobieta, która kiedyś uczyła się u Dante, nauczycielka alchemii Ed’a i Al.’a. Nie lubi Państwowych Alchemików i przede wszystkim w stosunku do nich pokazuje swą siłę i porywczość. Izumi miała kiedyś była w ciąży, lecz dziecko urodziło się martwe. Próbowała ożywić go za pomocą alchemii swojego zmarłego syna, co kończy się otwarciem Bramy i utratą części narządów wewnętrznych w tym macicy. Jej syn staje się zaś jednym z homunkulusów.


"Świetlisty" Hohenhaim – jest ojcem Eda i Ala oraz znaną postacią świata alchemii. Zwykle pojawia się na krótko i zaraz znika w tajemniczych okolicznościach. Prawdopodobnie żyje ponad 400 lat i jest pierwszym człowiekiem, który stworzył wraz z Dante kamień filozoficzny. Kiedyś wraz z Dantą mieli dziecko. Jednak ono umarło. Próbowali ludzkiej transfiguracji i tak powstał homunkulus, Envy. Potem poznał mamę Ed’a i Al.’a. Ed ma mu za złe, że zostawił cih, a jego matka czekała na niego ten cały czas.


Dante – kobieta, która żyje tyle samo co ojciec Ed’a. Kiedyś ona i „Opiekun Światła” byli ze sobą i mieli syna, ale on umarł. Chce pozyskać kamień filozoficzny, by mogła zmienić swoje ciało (bo te co miała to gniło). Stworzyła grupę homunkulusów i wysłała je w poszukiwaniu kamienia.Homunkulus – istota, która nie posiada duszy, stworzona jest z nieudanych ludzkich transfiguracji. Aby pozyskać nieśmiertelność i siłę żywią się czerwonymi kamieniami. W anime możemy poznać pare z homunkulusów – Lust („Żądza” – stworzona przez brata Scar’a), Gluttony („Żarłok”), Envy („Zawiść” – stworzony przez ojca Ed’a i Al.’a), Wrath („Gniew” – został stworzony przez Izumi), Greed („Chciwość” – został stworzony przez Dante), Sloth („Lenistwo” – została stworzona przez Ed’a i Al.’a) oraz Pride („Pycha”). Homunkulusy poszukują kamienia, aby stac się zwykłym człowiekiem. Więdzą, jak się tworzy kamień, jednak oni nie mogą używać alchemii, więc chcą zmusić Eda do stworzenia jego. Homunkulusy są uosobieniem siedmiu grzechów głównych:
1. Pycha – Pride
2. Chciwość – Greed
3. Nieczystość - Lust
4. Zazdrość – Envy
5. Obżarstwo – Gluttony
6. Gniew – Warth